SAVEX - Save to Export


 عنوان پروژه: SAVEX - Save to Export
تاریخ شروع: 1388
تاریخ پایان: 1389
کارفرما: شركت ملی صادرات گاز ایران
کارفرمای اصلی: شركت ملی صادرات گاز ایران
محل اجرا: نیروگاه‌ها و ایستگاه‌های تقویت فشار گاز سراسر ایران
شرح خدمات:
جمع‌آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل، تحقیق آماری، ارزیابی اقتصادی و فنی، تهیه طرح‌های تجاری

توضیحات کامل:

سالانه انرژی بسیاری در فرآیند تولید، انتقال و توزیع انرژی در كشور هدر می‌رود. در حال حاضر متوسط راندمان نیروگاههای كشور 35 درصد و میزان اتلاف انرژی از نیروگاهها به محل مصرف 20 درصد است؛ بنابراین تنها 28 درصد (80%*35%) انرژی مصرف شده در نیروگاه‌ها به صورت انرژی الكتریكی به دست مصرف‌كننده می‌رسد. هر دو عدد نمایانگر بازدهی كم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده است. امروزه با توسعه تكنولوژی‌ها، سیستم‌ها و فرآیندهای نوین می‌توان از این انرژی هدر رفته در مقیاس وسیع بهره گرفت. وزارت نیرو موظف شده راندمان نیروگاهها را تا پایان برنامه پنجم توسعه 10 درصد افزایش و به 45 درصد برساند. پروژه SAVEX نیز به همین منظور طراحی شده تا با بهینه‌سازی مصرف سوخت در نیروگاهها، خطوط انتقال گاز و ایستگاههای توربو كمپرسور و صادرات مقدار سوخت حفظ شده به صورت گاز طبیعی یا LNG به خارج از كشور، ایجاد ارزش افزوده نموده و درآمد قابل توجهی را نصیب كشور نماید. از اهداف این طرح می توان به موارد ذیل اشاره كرد:
1- بهینه‌سازی مصرف گاز در نیروگاه‌ها
2- كاهش ضایعات توربین‌های گازی و بخار
3- كاهش تلفات انرژی در خطوط لوله داخلی و خارجی، ایستگاه‌های كمپرسور و پست‌های كاهش فشار گاز
4- مصرف گاز طبیعی در توربین های گازی/ بخار به جای نفت سنگین و گازوئیل به منظور كاهش آلایندگی و افزایش هماهنگی با محیط زیست
با اجرای كامل این پروژه از هدر روی 36 میلیون مترمكعب گاز در روز جلوگیری شده كه با صادرات آن درآمدی بالغ بر 6/5 میلیارد دلار حاصل می‌شود.